TEST SONY A7Riii

Užívateľská recenzia

SONY A7Riii + Zeiss 35mm f1.4 Distagon

Diel II.

„Hodnotenie po 5 mesiacoch intenzívneho používa a 86000 nafotených záberov.“

Po niekoľkých mesiacoch intenzívneho používania som sa len uistil v tom, že moje rozhodnutie vymeniť celý systém bolo správne. Musím povedať, že A7Riii nerád požičiavam! Dôvod je, ale iný ako si myslíte :-) Ten kto vyskúša tento „pekelný stroj“  ho už nechce pustiť z rúk!!! Ani sa nečudujem, je to aj môj prípad. Bleskurýchle ostrenie na oko pri clone F1.4 a objekte v pohybe aj v slabom osvetlení je veľmi návykové, až priveľmi! Korekcia expozície priamo v hľadáčiku a jej účinok na výslednú fotografiu je to, čo som už dávno chcel. Až s príchodom bezzrkadloviek (s hľadáčikom) bolo možné túto užitočnú funkciu využiť bez obmedzenia. Crop x1.5 znamená, že z objektívu 35mm je jedným klikom 50mm. Samozrejme je to len výrez, ktorý však má až 18 megapixelov. Mať ale tento výrez ešte pred stlačením spúšte priamo v hľadáčiku je už iná „káva“, a bez dodatočného orezávania v PC. Zaostrovacie body skoro všade a bez obmedzenia sú pre mňa doslova splneným snom. Nastavil som si skoro všetky tlačidlá podľa toho ako som potreboval, rýchly prístup k najdôležitejším nastaveniam je úplná samozrejmosť. Osobne som sa obával, ale zároveň som bol pripravený na to, že bude potrebne mať viac batérií ako som mal na Nikon. V podstate je to naopak. Mal som dve telá D750 a spolu štyri baterky. Teraz fotím cca 98% na jedno hlavné telo a mám len 3 baterky. Osobný rekord (A7Riii) mám pri mojom štýle fotografovania (rýchle série) 2300 záberov na batériu, ktorá ostala ešte na 17% nabitá. Nikon bol na tom rovnako, čiže veľmi dôležitý bod pre Sony.
Možno si dáte otázku a čo hľadáčik? Ten je špičkový, všetky výhody oproti zrkadlu sú pre mňa už samozrejmosť. Nevidím dôvod sa ku zrkadlu vrátiť. Nezabúdajme, že A7Riii má jeden z najlepších hľadáčikov aké vôbec exitujú.

Aby to nebolo len o kladoch. Čo by som na skoro dokonalom foťáku vylepšil ja? Ocenil by som okamžité prepínanie hľadáčika a displeja, je to aj teraz rýchle, ale nie okamžité. Musel som dokúpiť 2ks 128GB a 2ks 64GB SD karty, 42 megapixelov je dosť a 32GB karty som musel meniť na môj vkus až príliš často.

Vývoj nezadržateľne napreduje, už teraz sme v štádiu, že nedokážeme využiť na 100% potenciál najnovších fotoaparátov v segmente profi, možno aj celkovo...  

Galériu svadieb ktoré boli nafotené výlučne na SONY najdete na tomto odkaze:
https://fotosuchy.pixieset.com/ 


Diel I.

„Ako z testu Sigmy 18-35mm F1.8 ART pre Nikon, bola výmena celej profi techniky Nikon za Sony.“

Ako to celé začalo? Pôvodne som plánoval zapožičať na 11 dňový test Sigmu ART, nakoľko tento jedinečný, vysoko svetelný objektív F1.8 – vlastne tri v jednom, ma už dávnejšie lákal. Na poslednú chvíľu som však zmenil rozhodnutie a objednal si niečo úplne odlišné.
 
Už dávnejšie som mal na teste Sony A7,  ten ma vôbec nenadchol. Jediné, čo sa mi ako tak pozdávalo, bol veľmi podobný obrazový výstup ako z Nikonu D750, ktorý som v tom čase vlastnil (D750 bol lepší).  To bolo asi najväčšie plus a hádam aj jediné, čo bolo pre mňa, v konečnom dôsledku, skôr sklamaním. Ako čas plynul, približne o 2 roky neskôr, som mal doma Sony opäť a nie len taký obyčajný (set). Hlavný dôvod pre zapožičanie Sony bol najnovší prírastok do rodiny Sony ALFA a to model A7iii, základný model tejto rady a jeho tretia verzia. Nakoľko ešte nebol dostupný, požičal som si druhý najvyšší model s označením A7Riii.

Podrobné technické porovnávanie nechám iným, ja sa sústredím na moje osobné dojmy a pocity. R-ko ma doslova šokovalo a to vo všetkých smeroch aj vďaka Zeissu. Možno s iným sklom (35mm je moje hlavné ohnisko) by to už šok nebol. S A7 sa vlastne tento model 7Riii nedá ani porovnať. Povedal by som, že neostal kameň na kameni a Sony dokázal taký malý zázrak, aspoň v mojich očiach. Áno, mal som dosť vysoké očakávania aj po rôznych testoch, z ktorých ma na Youtube najviac zaujal fotograf Jason Lanier. Dal mi do hlavy „chrobáka“ a dopadlo to ako dopadlo 
😊 😊 😊 (výbavu ktorú som ladil doslova roky celú predávam a na ceste je už Sony).

Po krátkom testovaní som dospel ku prekvapivému rozhodnutiu a to, že práve Sony A7Riii je ten fotoaparát, ktorý nahradí moje dve telá D750, ktoré mi slúžili viac ako 2 roky a bol som s nimi nadmieru spokojný. Recenziu na NIKON D750 si môžete prečítať TU.

Tak prečo ich vlastne mením za úplne inú značku? Otázka je na mieste! Pocitovo som dostal z D750 100% a chcel som ísť ďalej. Zvažoval som aj D850, ale ten ma vôbec nenadchol a bol som rozhodnutý D750 „drať“ až do konca. Všetko je na koniec úplne inak. A7Riii som za 11 dní môjho testovania riadne potrápil a prvotné rozhodnutie som nezmenil, práve naopak. Chvíľu som zvažoval A9 vlajkovú loď a momentálne najrýchlejší CSC fotoaparát na svete. Viac ako 1000 eur rozdiel v cene a jeho rýchlosť by som na moje fotenie už nevedel využiť, jedine ak by som sa stal fotografom športu. A7iii, ktorý som mal v pláne, som zavrhol tiež, nakoľko má "horší" hľadáčik (nižšie rozlíšenie) a s tým by som mal možno problém (možno ako druhé telo kúpim neskôr práve tento model). Definitívne rozhodnutie je set, ktorý som si požičal a neľutujem ani jeden cent, ktorý som minul na to, aby som si tento fotoaparát mohol vyskúšať v dostatočne dlhom čase. Vrelo to odporúčam a tým nechcem robiť reklamu, len som vďačný za takúto možnosť, ktorú som nemal pri výbere doterajšej techniky, ktorú som vlastnil a vlastním. 

www.fotozolo.sk 

Autor textu: Marek SuchýBc. Marek Suchý

Profesionálny svadobný fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovakia

člen / member WPJA ASSF

www.fotosuchy.sk

www.wpja.com

www.assf.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj NIKON
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét
 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin