Bezzrkadlovka alebo zrkadlovka, ako si vybrať? 


Nadviažem na môj predchádzajúci článok http://kurzy-foto.sk/index.php/recenzie/201-bezzrkadlovka-alebo-zrkadlovka, kde som rozoberal výhody a nevýhody bezzrkadloviek a zrkadloviek.
Pred kúpou fotoaparátu odporúčam si položiť a odpovedať  na niekoľko zásadných otázok.

1. Čo budem hlavne fotografovať? (portrét, krajinu, šport... alebo zatiaľ neviem)

Ak ste úplný začiatočník, tak pravdepodobne bude ťažké vedieť presnú odpoveď. Budete chcieť vyskúšať rôzne fotografické žánre a ešte neviete, čo vás bude najviac baviť, to je úplne prirodzené. V takomto prípade odporúčam na začiatok základný setový objektív, ktorý sa predáva spolu s telom za zvýhodnenú cenu. Časom a tiež podľa toho, čo budete prevažne fotiť, tento objektív vymeníte, alebo doplníte o ďalší, ktorý bude najviac vyhovovať  vášmu fotografickému žánru (fotoaparát musí mať ale možnosť výmeny objektívu).  Základné amatérske setové objektívy sú síce univerzálne, ale málo svetelné. Je to určitá daň za univerzálnosť a tiež to má vplyv na cenu celého setu, nakoľko tieto objektívy sú lacné v porovnaní s vysoko svetelnými zoomami a pevnými sklami. S bežným setovým objektívom pre APS-C snímač napr. 18-55mm, F3.5-5.6 nie je možné nafotiť portrét ako s portrétnym objektívom 50mm F1.8 alebo F1.4 a pokus fotografiu upraviť a imitovať „rozmazané pozadie“ nemusí dopadnúť podľa predstáv. Osobne odporúčam veľmi nevyužívať univerzálne riešenia, ktoré vpodstate nútia fotografa byť pohodlným. Fotografovanie je hlavne o hľadaní. V prípade, že máte presnú predstavu o tom čo budete fotografovať (fotografický žáner), tak na internete určite nájdete potrebné informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere.
Čo sa týka tela fotoaparátu, to má menší vplyv na finálny výsledok. Určite odporúčam vybrať také telo, ktoré má aj hľadáčik, výklopný displej a dobrú ergonómiu. Dnešné aj amatérske bezzrkadlovky a zrkadlovky sú už veľmi dobre vybavené, dokonca až tak, že len veľmi málo fotografov využije maximálny potenciál fotoaparátu. Samozrejme amatérske fotoaparáty nie sú vhodné a stavané na náročné profesionálne využitie. 

2. Čo je pre mňa dôležité? (váha, veľkosť, značka, dizajn, ovládanie, funkcie, výklopný displej, možnosť výmeny objektívu, príslušenstvo, .. atď.)

Ak plánujete fotoaparát nosiť denne, potom jeho váha a veľkosť bude jeden z rozhodujúcich faktorov pri výbere. Čo sa týka ovládania a dizajnu, tak tam záleží od vašich preferencií. Každému vyhovuje niečo iné, a čo sa páči jednému, nemusí iným. Keď si vyberiete finálne modely fotoaparátov, určite si pozrite na každý model viac recenzií, ktoré vám môžu veľmi pomôcť. Moje odporúčanie je, pokiaľ si viete fotoaparát požičať,  tak neváhajte. Minimálne odporúčam si fotoaparát aspoň vziať do rúk a sústrediť sa na prvé pocity. Otestujte si  ale viac fotoaparátov, ak je to možné a porovnajte si ich. Pokiaľ máte už skúsenosti s určitou značkou, pri výbere si stanovte čo najpresnejšie kritéria, a podľa nich vyberajte. Fotoaparát, ktorý bude mať najviac plusov, je ten správny, ale nepôjde to bez väčších, alebo menších kompromisov.

3. Koľko chcem maximálne investovať do fotoaparátu a nevyhnutného príslušenstva?

Hľadajte čo najlepší pomer cena/výkon, drahší fotoaparát neznamená automaticky lepšie fotografie. Hlavný vplyv na výsledok má fotograf a nie fotoaparát. Investujte radšej viac peňazí do lepšieho objektívu s vyššou svetelnosťou ako do tela. Zároveň by mal byť celý set (telo+fotoaprát) vyvážený výkonom,  váhou aj veľkosťou. Setový objektív je väčšinou Achillovou pätou z dôvodu nízkej svetelnosti.
Ani v úplne automatickom režime nemôžete z fotoaparátu dostať maximum bez znalostí základov fotenia. Inak to bude len pokus a omyl. Najdôležitejšia investícia pre každého fotografa je investícia do vzdelávania, či už prostredníctvom kníh, videí  alebo rôznych foriem kurzov fotografovania.

Fotoaparát nerobí fotky, ale fotograf!

Prajem šťastnú ruku pri výbere vášho fotoaparátu, nech vám fotografovanie robí radosť. Pokiaľ si nebudete vedieť vybrať fotoaparát a zorientovať sa v širokej ponuke dostupných modelov, napíšte mi mail (fotosuchy@gmail.com) so žiadosťou o radu. Odpovedzte prosím na otázky, ktoré som uviedol vyššie v článku, a ja vám pomôžem pri výbere, tak ako som pomohol už desiatkam fotografov. Nápomocné vám môžu byť aj moje recenzie http://kurzy-foto.sk/index.php/recenzie a články o fotografovaní.

Dobré svetlo prajem 

Marek  


Bc. Marek Suchý

Profesionálny svadobný fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovakia

člen / member WPJA ASSF

www.fotosuchy.sk

www.wpja.com

www.assf.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj NIKON
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét
 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin