Event Info

Poradňa

 

Vyberáme základný vysoko svetelný objektív pre začiatočníka


Často dostávam žiadosti o radu s výberom nového fotoaparátu. Vždy odporúčam kúpiť aj jeden vysoko svetelný objektív o svetelnosti F1.8 alebo dokonca aj vyššej F1.4. Prečo je tomu tak?


Fotenie s vysoko svetelným objektívom je doslova iný svet. Otvoria sa Vám doposiaľ „zatvorené“ dvere. Pokiaľ používate len bežné zoomovacie objektívy s nízko svetelnosťou F3,5 a horšou, tieto dvere ostanú zatvorené.

Čo znamená iný svet?

Hlavne to, že na čip dopadne podstatne viac a to ma za následok niekoľko zásadných zmien. Ovplyvní to expozičný trojuholník a hlavne zachytenie toho čo fotografujete na výslednej fotografii...

1. To koľko svetla prejde cez objektív má zásadný vplyv na zvyšné veličiny z expozičného trojuholníka. Konkrétne expozičný čas a ISO. V prípade nízkej hladiny svetla to často znamená, že s vysoko svetelným objektívom (napr. F1.8) môžete fotiť ešte z ruky, tam kde by ste s bežným zoomom (napr. F3.5 a horšej svetelnosti) museli použiť statív. Inak budú Vaše fotografie buď rozmazané, príliš zašumené, alebo aj aj. Na 1.8 už môžete mať výrazný 3D efekt (objekt vystupuje z fotografie) atď.

2. „Pustiť“ viac svetla znamená aj laicky povedané, viac rozmazané pozadie. To sa ľudom páči, bežne to UMELO NAPODOBŇUJÚ mobilné telefóny. Pokiaľ sa Vám to páči a nechcete len napodobeninu, tak vysoko svetelný objektív Vám to určite umožní.

3. Väčšina vysoko svetelných objektívov o svetelnosti F1.8 a vyššej (F1.4, F1.2...) je pevná. Znamená to zjednodušene, že sa s nimi nedá zoomovať. Fotograf sa takto musí viac pohybovať a hlavne musí rozmýšľať INAK. Garantujem Vám, že táto námaha bude odmenená v podobe fotografií, ktoré s bežným zoomom jednoducho nie je možné urobiť. Rozdiel je niekedy výrazný, inokedy skoro nepostrehnuteľný, na to chcem upozorniť.  

Pokiaľ Vás láka to (mať možnosť pustiť viac svetla), bez čoho si ja už neviem predstaviť moje fotenie, odporúčam na začiatok nasledovné riešenie.

A) pokiaľ vlastníte zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku s čipom o veľkosti APS-C odporúčam na začiatok objektív o svetelnosti F1.8 a ohnisko 35mm alebo 50mm. Pokiaľ budete fotografovať viac v interiéri, odporúčam určite 35mm.   

B) pokiaľ vlastníte zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku s čipom o veľkosti FF (full-frame)  odporúčam na začiatok objektív o svetelnosti F1.8 a ohnisko 50mm.

Pokiaľ už máte obľúbené ohnisko, potom kúpte pevný objektív s tým to ohniskom a zároveň s vyššou svetelnosťou aspoň F1.8.

Pokiaľ máte špeciálne požiadavky a neviete si zo širokej ponuky vybrať, napíšte mi na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. s čo najpodrobnejším opisom toho čo potrebujete.


Dobré svetlo prajem

Marek


     

 

 

 

 


Bc. Marek Suchý

Profesionálny fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovensko

www.fotosuchy.sk

www.fotenienasbavi.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Online kurzy
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét
 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin