Ako sa fotí

7. časť
Ohňostroj

www.fotosuchy.sk
www.kurzy-foto.sk


Fotografie z fotenia ohňostroja môžu byť veľmi efektné, preto odporúčam každému fotografovi si vyskúšať nafotiť ten "svoj" ohňostroj. Fotografovanie ohňostroja má však svoje úskalia a určité špecifiká. Pokiaľ fotograf nezvolí tú správnu cestu cez nastavenie fototechniky, voľbu objektívu, miesta fotenia,.. atď., môže sa stať, že z fotenia nedonesie nič  „použiteľné“. Určite to nevzdávajte, ale zároveň nepodceňujte dôkladnú prípravu. Pozrime sa spolu na to najdôležitejšie.

1. statív
Statív je nevyhnutný hlavne z dôvodu, že ohňostroj sa exponuje väčšinou expozičným časom v rozpätí 2s - 5s. Bez použitia statívu je takmer isté, že fotografie budú nepoužiteľné (všetko bude rozmazané aj v prípade, že objektív alebo čip sú stabilizované, pretože zatiaľ stabilizácia nemá taký účinok).

2. vhodné ohnisko
Na fotenie ohňostroja je možné použiť rôzne ohniská. Od ultra širokouhlého objektívu až po teleobjektív. Fotograf by mal zvoliť ohnisko s dôrazom na to, aby mal na zábere to, čo tam chce mať z mieste, kde sa nachádza. Zároveň je potrebné predvídať polohu ohňostroja a aj jeho maximálnu výšku. Ja som použil tieto ohniská: hlavný fotoaparát 200mm (FF) a doplnkový 35mm (FF), nakoľko som bol od ohňostroja vzdialený vzdušnou čiarou cca 2-3km a chcel som zachytiť celok a aj detail.

3. expozičné údaje
Ostrenie odporúčam nastaviť jednorázové (AF-S alebo Canon ONE SHOT). V prípade, že fotoaparát nebude chcieť aicky zaostriť, tak prepnite na manuálne ostrenie (MF). Zároveň sa zamerajte na najbližšie osvetlené a zároveň kontrastné miesto v blízkosti ohňostroja, kde sa zaostrí finálne.
Osobne odporúčam fotografovať v manuálnom režime M. Ako východzí expozičný čas nastaviť hodnotu 3 sekundy. Tento expozičný čas je dôležitý z dôvodu vykreslania ohňostroja (dráhy svetla).
Clonu F voliť čo najnižšiu s tým, že čím je clona F nižšia (napr. F2,8), bude zároveň aj nižšie ISO na zábere pri rovnakom expozičnom čase. Šum nie je veľmi žiadúci. Pokiaľ ohňostroj trvá niekoľko minút, je možné expozičné údaje prispôsobiť svetelným podmienkam. Dôležité je začať expozíciu v správnom momente. Na hlavnom fotoaparáte som použil funkciu intervalového fotografovania, ktorú model A7Riii ponúka. Fotoaparát sám exponoval každý záber v stanovenom intervale, ktorý som mal nastavený na 5s a dĺžku expozície na 3s. 

Samozrejme, nezabúdajte na kompozičné pravidlá ako zlatý rez a pravidlo tretín. Fotografovanie do RAW formátu, kde sa zaznamenajú všetky informácie z čipu, by malo byť samozrejmosťou. V neposlednom rade sa v zimnom období dobre oblečte a buďte na mieste minimálne 10 minút pred spustením ohňostroja. Miesto, odkiaľ budete fotografovať, si vyhliadnite vopred.


Použitá fototechnika:
- Sony A7Riii + Canon 70-200mm F2.8 (cez redukciu)
- Sony A7iii + Zeiss 35mm 1.4 ZA Distagon


Všetky ukážkové fotografie v galérii boli fotografované do RAW (ARW) formátu a následne vyvolané v programe Adobe Lightroom CLASSIC.

Galéria fotografií:
www.kurzy-foto.sk
www.fotosuchy.sk









Bc. Marek Suchý

Profesionálny fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovensko

www.fotosuchy.sk

www.fotenienasbavi.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Online kurzy
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét




 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin