Zeiss Sonnar 55 mm 1.8 alebo Sony FE 50 mm 1.8 ?

 Zeiss Sonnar 55 mm 1.8 alebo Sony FE 50 mm 1.8 ?


Otázka zdanlivo jednoduchá, je taká aj odpoveď? Na niekoľko týždňov som mal zapožičané tieto dva objektívy na testovanie. Oba sú určené pre Sony FF telá s bajonetom E-mount, tiež je ich možné použiť na telách s rovnakým bajonetom a čipom APS-C. V takomto prípade je potrebné ohniskovú vzdialenosť vynásobiť číslom x 1,5. Nebudem rozoberať tabuľkové hodnoty, zhrniem skôr moje osobné postrehy a skúsenosti z testovania.

Začnem spracovaním objektívov.
Na plnej čiare vyhráva Zeiss. Spracovaniu Zeissu nemám čo vytknúť, hádam chýbajúci prepínač AF/MF, ale ten nenájdeme ani na Sony a množstve iných objektívov. Tiež by som ocenil clonový prstenec ako na Zeisse 35mm 1.4 ZA Distagon, ktorý používam už druhý rok. Zeiss je z veľkej časti kovový, (okrem slnečnej clony) pôsobí hodnotným a prémiovým dojmom. Nesmieme však zabúdať na jeho cenu, ktorá sa bežne pohybuje na úrovni 1000 Eur, čo za 55-ku F1.8 nie je málo. Bazárové kúsky nájdete za cca 600 Eur. Zeiss 55-ka je ako stvorená, pre svoju veľkosť a váhu, paradoxne na telá ako A6500, na ktorých sa jedná už o čisto portrétny objektív (v prepočte 82,5 mm). Na FF tele ako je A7Riii je pre lepšie vyváženie vhodnejší o kúsok väčší objektív. Neznamená to, že je to zlé. Kompaktná veľkosť a príjemná váha sú väčšinou veľká výhoda. Sony je o cca 100 g ľahší čo je citeľné, ale zároveň je zjavné použitie plastov na miesto kovu. O prémiovom spracovaní sa určite nedá hovoriť, ale zodpovedá tomu aj cena cca 270 Eur, bazárový kúsok stojí cca 170 Eur. Občas nájdete tento objektív v sete s FF telom Sony Alpha. Oba objektívy majú v cene slnečnú clonu, ktorú odporúčam aj používať z viacerých dôvodov.

Ako sú na tom tieto „sklá“ opticky?
Aj v tejto najdôležitejšej kategórii je víťaz opäť jasný. Pripravil som sériu testovacích záberov pre porovnanie. Bok po boku je rozdiel výrazný, aspoň z môjho pohľadu. Pokiaľ nebudete priamo porovnávať fotografie (jednu vedľa druhej), rozdiel nebude relatívne veľký (v optickej kvalite), ale po podrobnejšom skúmaní je pozorovateľný. Sony ma viac-menej milo prekvapil príjemným bokehom, ktorý nerušil, ale zároveň neohúril. Od Zeissu som očakával špičkovú kvalitu a tú som aj našiel. Nakoľko je kvalita bokehu nemerateľná, každý si musí urobiť záver sám. Väčšina optických vád ako vinetácia, chromatická aberácia, skreslenie sa dajú bez problémov korigovať softvérovo takmer dokonale. 

Posledná téma ktorej sa budem venovať je ostrenie (auto focus).
Tu je rozdiel najmarkantnejší. Pokiaľ nebudete porovnávať Sony s ničím iným tak ostrenie je použiteľné, až do momentu keď príde na scénu napr. Zeiss ako v tomto teste. Sony sa pri ostrení jemne vysúva, v Ziesse sa deje všetko interne. Hlučnosť Sony je v porovnaní so Zeissom obrovská, prirovnal by som to k bicyklu vs traktor. Ziess 55 mm, a nie len tento model, má absolútne nehlučné ostrenie a veľmi rýchle aj napriek tomu, že bol predstavený už v roku 2013, čiže sa nejedná o žiadnu novinku. Sony sa pri ostrení často krát nevedel „chytiť“. Dokonca aj v ideálnych podmienkach pre ostrenie a fotení statického objektu na AF-S! Samozrejme napokon zaostril, ale mal som často problém tam, kde Zeiss ani pri najmenšom nezaváhal! So Zeissom bolo v momente zaostrené tam, kde som chcel. Pri fotení svadby, kde som Zeiss tiež testoval, je rýchlosť a presnosť rozhodujúca a ani tam Ziess nesklamal. Aj malé zaváhanie často krát znamená mať fotografiu, alebo nemať vôbec nič. Na finálnych fotografiách časté zaváhanie a pomalosť Sony nie je vidno. Hlavne pri fotení statických objektov, ale v praxi to bolo obmedzujúce, hlavne pri režime AF-C. Zeiss sa veľmi dobre osvedčil aj pri točení videa.    

Aký je záver tejto porovnávacej recenzie? Zhrnul by som to nasledovne. Zatiaľ som nemal v rukách zlý Zeiss. V prípade, že hľadáte vysoko svetelný objektív okolo ohniska 50 mm na FF a „stačí“ Vám svetelnosť F1.8, nechcete robiť kompromisy a ste ochotný investovať, Zeiss 55 mm 1.8 Sonnar je vynikajúca voľba. Na občasné použitie, hlavne pre amatéra, má Sony 50 mm 1.8 FE určite zmysel a lepší pomer cena/výkon ako Zeiss. Všetko je o prioritách a potrebách daného fotografa 😊

Fotenie nás baví

Foto: Marek Suchý www.fotosuchy.sk
Text: Marek Suchý

Odkazy:
https://www.sony.cz/alphauniverse
https://www.sony.cz/
https://www.sony.sk/
https://www.facebook.com/SonyCZSK/
https://www.facebook.com/groups/sonygangcz/


Bc. Marek Suchý

Profesionálny fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovensko

www.fotosuchy.sk

www.fotenienasbavi.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Online kurzy
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét
 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin